Каменната сватба

Каменната сватба е необикновена и мистична природна забележителност в България, която се намира край Кърджали. Това е геоложки феномен, състоящ се от група скални образувания, които изглеждат като каменни фигури, застинали в миг на сватбена церемония. Каменните образувания са с височина до 10 метра и са разположени в кръг на площ от около 40 декара. Образувани са от ерозията на пясъчниците, които през милионите години са претърпели процес на вятърна и водна ерозия, като в резултат на това са формирали тези странни и привлекателни фигури.

Каменната сватба е свързана с много местни легенди и митове, които придават допълнителна загадъчност на мястото. Една от тях гласи, че според старо народно поверие, лицето на булката не трябвало да се вижда по време на сватбата. По време на тържеството обаче духнал силен вятър, отвял булото и лицето на младата жена било видяно от всички. За наказание природните сили наказали всички присъстващи и те са вкаменили.

Друга легенда разказва за момък и девойка от съседни села, които се обичали много и искали да се оженят. Момчето убедило баща си да отиде да поиска момичето от родителите ѝ. Тогава той преговарял с тях, без да види девойката. В деня на щастливото събитие момичето тръгнало към селото на момчето. Посрещнали ги сватовете начело с бъдещия свекър. В този момент се разразила вихрушка, вдигнала булото на девойката и открила лицето ѝ. Свекърът видял неземната ѝ красота и в миг я пожелал. Това обаче не останало скрито от бабата на младоженеца. Тя се примолила на Бог да направи така, че похотливите помисли на свекъра, който бил нейн зет, да се вкаменят. Молитвата ѝ била чута, но Господ вкаменил всички сватбари, заедно с младоженците. До скалата на младоженеца целогодишно има локва. Поверието гласи, че това са сълзите на момъка по неговата вечна любима.